В тази статия:
Видове естествена кожа за обувки – с какво се различават една от друга и как да ги поддържаме?
Кожените обувки са много популярни поради редица причини. Те са елегантни, много издръжливи и устойчиви срещу механични повреди. Не всички обаче обръщат внимание от какъв материал са изработени обувките. Видовете кожа, използвани при производството на обувки, имат различни свойства, които имат значение както в индивидуалния процес на употреба, така и за грижата за обувките.
Вижте основните видове кожи, от които се шият обувки и научете как да се грижите за обувките си по най-добрия начин.
Гладни лицеви кожи – най-популярните кожи за изработка на обувки
Най-популярните материали, използвани при производството на обувки, са лицевите кожи – най-често говежди или телешки. Те са така преработени, че горния слой на кожата е с гладка структура. Фасетирането, което се извършва с цел повишаване на естетическата стойност на материала, се състои в обработка на кожата и покриване на повърхността й с восъци.
Фасетирането позволява получаване на желаната структура и свойства на материала, което се отличава с висока устойчивост срещу замърсявания и влага. Въпреки това, неправилната грижа за обувките от лицева кожа може да доведе до изсушаване и напукване. За да избегнете това снабдете се с висококачествени препарати за почистване и импрегниране на обувки, благодарение на които ще запазите качествата ѝ за дълго.
Велур – елегантен и нежен
Докато лицевата кожа е с обработен горен слой, велурът се изработва от опаковата страна на кожата. Този материал се отличава със специфична структура, която е мъхеста. Обувките от велур се характеризират с естетична, нежна и приятна при допир структура, но е по-податлива на замърсявания, влага и наранявания.
Именно затова обувките от велурена кожа трябва да се пазят от обилно намокряне. Освен това трябва да се почистват по-често и да се консервират по старателно. Вашата редовна поддръжка ще бъде абеляана по естетическия и елегантен външен вид на обувките.
Велур или набук?
Поради подобна текстура, набукът често е бъркан с велура, въпреки че в действителност е по-близък до лицевата кожа. Набукът е създаден в резултат на шлайфане на горния слой на кожата, което позволява да му се придаде характерната кадифена структура.
Въпреки че обувките от набук безспорно впечатляват с външния си вид, тази кожа е доста деликатна, което изисква редовна поддръжка. Влагата, солта, калта или прахта влияят неблагоприятно на набука, така че когато решите да си купите обувки от този вид кожа, струва си да инвестирате в добри препарати за почистване и водоустойчиви импрегнатори.
Лачената кожа – синоним на лукса и елегантния стил
Обувките от лакирана кожа с право се свързват с лукса и елегантния стил. Те са изработени от специална лицева кожа, които след обработка се лакира със специален лак. Няма съмнение, че лакираната кожа е изключително стилна, но в същото време е много лесно да я надраскате или повредите. Следователно, лачените обувки е по-добре да оставите за банкетната зала, отколкото да ги носите по време на разходка в дъждовен ден. За тяхната поддръжка използвайте специфични продукти, предназначени за лачена или лицева кожа.
Различаването на видовете кожи със сигурност е полезна информация. Свойствата им се определят не само по външния вид на обувките, но и начина на тяхната поддръжка, от което до голяма степен зависи колко дълго ще Ви служат обувките от естествена кожа.
Оригиналният текст на статията е преведен и адаптиран за нуждите на блога на obuvki.bg от Хенрика Рупов.