В тази статия:
Какво е флапър стила? Открийте го!
Модата има слабост към силните жени, което може да се забележи в почти всички модни списания. Vogue доказва, че феминизмът е модерен. А Harper’s Bazaar Ви насърчава да не разделяте дрехите по пол. Знаете ли, че източникът на тези възгледи датира от преди 100 години? Нека започнем от самото начало, т.е. от въпроса: откъде идва флапър стилът и какво означава той.
Flapper girls (от англ. девойчета, палавници) – така са били наричани жените, които са се противопоставяли на тогавашните канони за красота. Научете още подробности!
Как се ражда флапър стилът?
Да се върнем към 20-те години на миналия век, когато светът се ражда наново от руините на Първата световна война. Това е времето на множество сътресения, както политически, така и социални и културни. Тогава младите западни жени казват за първи път твърдо „не“ на стегнатите корсети и твърдите фусти. Основният създател на стила гарсон (на френски: garçon = момче) е Коко Шанел. Нейният образ на „мъжкарана“, се приема не само във Франция, но и във Великобритания и САЩ.
Първите “флапърки” – противно на съществуващите трендове – често прикриват женствените си форми. Започват да не подчертават бюста, бедрата и талията си, а най-охотно носят:
-
широки рокли с права кройка (често с оригинални ресни),
-
поли с издължена талия,
-
блузи с яки Питър Пан.
-
чорапогащи от изкуствена коприна.
Типичната “флапърка” е със силен грим (дотогава запазен само за жените с лек морал и актрисите) и прическа тип боб, дълбока шапка с периферия cloche. Най-често носените обувки са ниските дамски обувки със заоблени върхове.
От ляво надясно: балеринки Zarro, обувки Gino Rossi, оксфордки Clarks, оксфордки Gino Rossi
Знаете ли, че…?
За да постигнат момчешка фигура, момичетата често са увивали гърдите си с колани от плат.
Флапър стилът − смел и осигуряващ свобода на движенията – много бързо покорява сърцата на жените. В това число и знаменитостите от Холивуд, като Клара Боу, Луиз Брукс и Джоан Крауфорд.
Какво е било поведението на идеалната “мъжкарана”?
Поведението трябва да поражда колкото се може повече контроверсии! Флапърката често носи със себе си малка бутилка с алкохол и пуши цигари. Флапърките от Америка са посещавали вечер джаз клубовете, привличайки вниманието не само с външния си вид, но и със смелите си танци – като Чарлстън или Шими. Просто гледайте видеото по-долу, за да се разсмеете до сълзи:
“Флапърката” от преди 100 години не се е страхувала да седне зад волана на автомобила или да подвие ръкави и да започне сама да се издържа. С времето тя се превръща в символ за момичетата от новото поколение!
Истинските “флапърки” не се страхуват да се заемат с мъжките работи.
Заснети са редица филми, пропагандиращи новия канон на женската красота, като най-известната продукция е The Flapper (1920), режисирана от Алън Кросланд. Образът на първите “флапърки” е уловен и в съвременната мелодрама „Великият Гетсби“ (2013). Прегледайте само избрани сцени от филма, за да получите представа за тях:
Знаете ли, че…?
“Флапърките” от 20-те години на миналия век са използвали свой собствен жаргон. Интересни примери са: парите са наричани захар (англ. sugar), а хубаво, но глупаво момиче – домат (англ. tomato).
Има и много романи посветени на първите “мъжкарани”. Както описва популярната американска авторка Зелда Фицджералд: “Флапърката” е привлекателна, дръзка и независима жена на около 19-годишна възраст. Интересното е, че на рисунките тя често е изобразявана в разкопчани дамски гумени ботуши, които е трябвало да издават звуци на „пляскане“ (от англ. flap) при ходене.
От ляво надясно: гумени ботуши Viking, гумени ботуши Twinset, гумени ботуши Trussardi Jeans
Флапър стилът някога и сега
Така или иначе, в днешно време “флапърки” не се срещат. Въпреки това стилът все още се радва на голяма популярност! Ако искате все пак да попълните гардероба си с дрехи и обувки в мъжки стил – прочетете друга моя статия, в която ще намерите няколко инспириращи идеи. Опитайте се подобно на истинските “флапърки” да изразите себе си с това, което носите!
Оригиналният текст на статията е преведен и адаптиран за нуждите на блога на obuvki.bg от Хенрика Рупов.