В тази статия:
Как да измерим ширината на обувките?
Няма да открия Америка, ако кажа, че най-добрите обувки са тези, които добре стоят на крака. И въпреки, че почти всеки от нас се старае новите му обувки да му стават на дължина, то мнозина от нас забравят или не знаят, че трябва да имат в предвид и ширината на обувките.
В тази статия ще се опитам да Ви обясня, какво представлява ширината на стъпалото и как да измерите ширината на обувките.
Какво трябва да знаем за ширината на стъпалата?
Всеки има различни стъпала. Да си вземем за пример двама души – един с наднормено тегло и друг с дребна фигура – да си представим, че и двамата имат един и същ размер обувки, напр. 39. Напълно ни е ясно, че едни и същи обувки няма да бъдат подходящи и за двамата от примера. Да не споменаваме за хората, които имат плоскостъпие, изпъкнали кокалчета или на които стъпалта лесно се подуват. Производителите на обувки забелязват този факт и в офертите на някои марки можем да срещнем обувки с различни ширини – за по-пълни и по-слаби стъпала.
Но да започнем от начало – ширината на стъпалото се измерва от няколко параметъра: обиколката на предната част на стъпалото (предните възглавнички зад пръстите), обиколката през свода и ширината на петата. Значи величината не е една като при дължината на стъпалото. Ширината се отбелязва с букви.
И тук отново има малки затруднения, защото – за разлика от дължината на стелката – скалата за ширина може да се различава в зависимост от производителя. Но все пак съществуват няколко обобщения, към които се придържат повечето марки, които улесняват подбора на обувки на хората с различни нужди.
Видове ширини на обувки
Нека разгледаме как се обозначава ширината на обувките, които използват производителите:
-
ширина на обувки F – тоза обозначение при повечето производители означава обувки за тесни стъпала. Ако имате този проблем, че обувките често ви хлапат или ви падат, имате нужда от обувки с размер F;
-
ширина на обувки G – е най-често срещаната ширина, а ширина G е за стандартно стъпало. Подходящо подбраните по размер обувки са тези, които не притискат нито на пръстите нито отгоре и позволяват на стъпалото да се движи нормално (то не бива да се мести в обувката нито да бъде прекалено стиснато). Ако при мерене на обувки в магазините, обувките ви стават и на ширина, значи имате стъпало с размер G, което означава че сте от късметлиите и лесно можете да си намерите обувки от тези, които се продават на пазара. Трябва да знаете обаче, че различните производители могат да използват различни обозначения за ширина на обувките – напр. марката Clarks обозначава стандартната ширина с буквата D;
-
ширина на обувки H – какво означава тази буква? Това са обувки за широки стъпала. Ако често имате проблем с притискащи отстрани или отгоре обувки, значи трябва да започнете да си търсите обувки с това обозначение.
Знаете ли, че…?
Има и обувки с ширини J, K и M, но това са обозначения за ортопедични обувки за хора с такива проблеми.
Как да измерим ширината на стъпалото? Няколко думи за свода
Теории много, но как да го направим на практика? Ако наблюденията ви в ежедневие на са достатъчни, за да определите ширината на стъпалото си, направете т.нар. воден тест, от който ще разберете какъв свод имате. Тази величина на стъпалото ще ви помогне да определите ширината на стъпалото си.
Намокрете стъпалото си във вода и го отбележете на хартиен лист. Стъпалото със стандартен свод ще остави следа с изразително вдлъбване по средата – най-вътрешната точка ще се намира на височината на втория или третия пръст. Хората с такъв свод носят обувки с ширина G. Ако пък изображението на листа има по-голямо вдлъбване от стандартното, значи имате висок свод. Високият свод е характерен за широките стъпала. По-плиткото вдлъбване означава нисък свод – хората с нисък свод също могат да имат широко стъпало, но ако е така, то най-често обувките ви притискат отстрани.
Обувки за широки стъпала
При обувките за широки стъпала най-важна е материята. Ако имате широко стъпало, старайте се да избирате обувки от естествена кожа, които са по-еластични от тези от еко-кожа. Повече напътствия, как да изберете обувки за широко стъпало, ще намерите в друга статия от нашия блог.
Оригиналният текст на статията е преведен и адаптиран за нуждите на блога на obuvki.bg от Хенрика Рупов.