В тази статия:
Как да поддържаме обувките през зимата? Бърз наръчник
Снега, леда и солта са най-големите врагове на обувките. Но – ако само се запознаете с изпробваните методи за поддръжка на обувки през зимния сезон, ще се окаже, че не е толкова трудно да се справите с това. Направете така, че Вашите любими ботуши да изглеждат по същия начин преди и след сезона! Не е трудно, повярвайте, само трябва да знаете как да действате.
На пазара се предлагат множество средства за поддръжка на обувки. Научете повече за това кои да изберете, за да предпазите обувките си от влагата и снега.
Как да се грижим за кожените обувки през зимата? Основата е импрегнирането!
Както е известно на всеки: правилната поддръжка винаги е най-добра. Преди наистина да започне зимния сезон, започнете от импрегнирането на обувките. Какво представлява всъщност то? Ще Ви обясня! Нанасяйки върху обувките слой от импрегнатора – дали в спрей или кремообразно състояние, Вие създавате трайна защитна бариера. Безцветния слой не разрешава на влагата и прахта да навлязат в материята на обувките, което пък от своя страна позволява по-лесното им почистване. Достатъчно е само след като събуете обувките да ги почистите с влажна кърпа.
За да предпазите кожените боти от влагата, напръскайте ги с подходящ импрегнатор.
Както подчертават производителите на обувки, действието на импрегнатора е ограничено във времето. Струва си да повтаряте импрегнирането редовно, особено преди излизане в дъждовно време или когато вали сняг. Не сте сигурни как правилно да импрегнирате обувки от естествена кожа през зимата? Ще Ви обясни това стъпка по стъпка моята колежка в друга наша статия.
Как да почистим солта от обувките?
Много от Вас задават въпроса, как да поддържаме зимните обувки, когато почти всеки ден остава по тях солта от улиците. В този случай си заслужава да използваме изпробваните вече препарати. Най-добрия метод е, разбира се, редовното намазняване на кожата на обувките с мазен крем или козметичен вазелин. Намажете ботушите си със специална боя или мазен крем, за да може солта да не полепва по кожата на обувките.
За почистване на обувките от солта, използвайте изпробвани средства.
Мислите си, че вече е прекалено късно да почистите солта от обувките си, защото те вече съвсем са побелели? Нищо подобно! Разбирасе, че петната от натриевия хлорид се почистват най-ефективно веднага след като събуете обувките, но − достатъчно е да се снабдите с професионален почистващ препарат, за да се справите с петната. Повече по темата ще прочетете в друга наша статия.
Как да се грижим за обувките през зимния сезон, за да ни служат и през следващия?
Носили сте зимните си обувки повече от един сезон, откажете се от домашните методи за почистване. Без да крия, много лесно можете да ги повредите. Освен това помнете, че бързата работа – срам за майстора. Не сушете мокрите обувки със сешоар, под радиатор или печка. Зимните обувки – особено кожените – могат да се деформират или напукат от високата температура. Повече за това, как бързо и безопасно (!) да изсушим обувки, ще прочетете в друга наша статия.
Избирайки обувки за зимата, убедете се, че имат водоустойчива мембрана.
Експертите съветват
Сушете обувките си на стайна температура. За да не се деформират, добре е да натъпчете обувките си с чиста хартия или да сложите в тях калъпи.
Смятам, че вече знаете как да се грижите за зимните си обувки и с удоволствие ще ползвате прочетените съвети. Трябва да си признаем, че зимата определено не е толкова страшна!
Оригиналният текст на статията е преведен и адаптиран за нуждите на блога на obuvki.bg от Хенрика Рупов.