В тази статия:
Какво дължи световната мода на Париж?
Милано, Лондон, Ню Йорк, но преди всичко… Париж! Френската столица е смятана за столица на модата. Как е станало така, че лансираните в града на Секвана модни тенденции следи цял свят и как парижкият стил влияе на световните модни трендове и до наши дни?
Градът на културоведите, влюбените и преди всичко на модата. С какво Париж си е заслужил това име?
La mode c’est moi!
Началото на световноизвестните трендове трябва да търсим още през XVII век, когато кралят слънце Луи XIV заявява, че „Държавата, това съм аз” („L’Etat c’est moi”), като в това време той е заобиколен от пищност и лукс – достатъчно е да разгледаме Версай. Кралят Слънце е придавал голяма важност не само на изтънчената си обстановка, но и на външния си вид. Облеклата му са били така скроени, че да прикриват недостатъците на фигурата му, а когато е започнал да оплешивява е започнал да носи масивни перуки с къдрици. Малко след това тази тенденция бързо навлиза и при аристокрацията, която също се е стремяла да изглежда добре.
По нисшите слоеве на обществото започват да имат достъп до модата през 70-те години на XVII век, когато започват да се появяват първите списания с тази тематика. Точно тогава по-широката публика се запознава с понятието на сезоните в модата и променящите се стилове в модата. Скоро след това, в началото XVIII в. по парижките улици като гъби след дъжд започват да се появяват модните бутици и професионалните шивашки ателиета.
Дебютът на de haute couture
Модата е била толкова важен елемент от придворния живот на Хабсбургите, че скоро след това към свитата на Мария Антоанета се появява и… министъра на модата. Тази функция се е изпълнявала от Роуз Бертин, която през 1770 г. открива популярния в Париж бутик Le Grand Mogol. Тя е отговаряла за облеклото на най-важната двойка на Франция и местния елит. От там именно води началото си haute couture (буквално „висше шивачество“) – шиене на луксозни тоалети по мярка и по поръчки на клиенти. Това е било точно обратното на prêt-à-porter („готови за носене“), което означава производство на серийни дрехи, които са били предлагани в магазините.
След Френската революция не аристокрацията, а буржоазията е най-големият потенциален клиент на модната индустрия. Човекът, който става пионер в този бизнес в града на Сена, не е французин, а … англичанин. Чарлз Фредерик Уърт, който идва в Париж през XIX век, напълно революционизира подхода към модата.Точно на него дължим представянето на цели колекции от дрехи и модни ревюта с модели. Той е първият, който започва да въвежда понятието на промоцията и общ имидж на марката.
Знаете ли, че…?
Точно Чарлз Фредерик Уърт създава първата скица на проект още преди да бъде създаден – често скъпият вече – първи вариант на дрехата.
Точно постиженията на англичанина са тези, поради които можем да го наречем първият моден дизайнер – а не шивач. Мнозина го назовават с името „бащата на haute couture”.
Муадмуазел Шанел и мосю Диор
През XX в. е разцвета на модния бизнес. Жените най-после са “освободени” от тесните и твърди корсети и тежки фусти, които са заместени от по-удобни и практични облекла. Най-голяма заслуга за това има Коко Шанел. Парижката дизайнерка през 1919 година отваря първата си модна къща, където започва да популяризира своя вечен и толкова популярен и в наши дни стил. Малката черна рокля, дамските панталони, саката от туид, малките чанти на квадратчета и изкуствената бижутерия – са само някои от трендовете, които дължим на французойката. Точно тя е лансирала бежовите обувки на нисък ток и обувките с черни върхове, които оптически изтъняват стъпалото.
След Втората световна война Париж отново е в светлината на прожекторите на модния свят – всичко това заради колекцията „Нов поглед“ на Кристиан Диор, която е създадена през 1947 година. Клиентелата, свикнала със скромните и практични тоалети, е доста шокирана, когато вижда дългите, широки поли и рокли по предложение на Диор, както и кройките, подчертаващи женските форми. Отличителен белег на дизайна стават подчертаните бюст и талия, което първоначално предизвика много противоречия. И до ден днешен обаче творенията на Диор са въплъщение на женския стил, в който обувките на висок ток са задължителен елемент. Именно на Диор дължим на формата на обувките, която познаваме днес.
Днес, във времето, когато модата е достъпна за почти всички, а следващи и следващи градове се стремят да бъдат глобалната столица на този бизнес, ролята на Париж за формиране на актуалните модни тенденции е все още огромна. Най-големите световни модни къщи – дори и техните основатели да не са французи – се стремят да присъстват в този град, а Парижката седмица на модата, която се провежда там, привлича любителите на модата от цял свят. Ако Ви интересуват инспирации от френските модни дефилета, можете да прочетете нашата статия, в която Ви представяме обувки в парижки стил.
Оригиналният текст на статията е преведен и адаптиран за нуждите на блога на obuvki.bg от Хенрика Рупов.